Jak jsem dělal a zkoušel Wi-Fi anténu Trell

Za dva dny jsem udělal WiFi anténu typu Trell podle tohoto návodu. Fungovala na první pokus. Udělal jsem pár fotek na  mobil, takže kvalita nic moc, ale vidět to snad je. Jedná se o anténní systém, složený ze dvou částí. Zisk je asi 22 decibel. Náklady jsou minimální a nebýt příšerně drahého konektoru N-female (96 korun) a metr padesáti ohmového kabelu (26 Kč), tak anténa v podstatě nic nestojí. Kuprex jsem vyhrabal ze starých zásob a bronzový drát o průměru dva milimetry jsem našel ve šrotu. Klidně ovšem můžete použít měděný drát ze starého síťového kabelu. Lepší je průměr alespoň 1,5 milimetru, protože dipól je samonosný. Tady je pár nekvalitních fotek z mobilu Siemens MC60.

Ten pocínovaný pruh v podélné ose zářiče je způsoben tím, že jsem nesehnal celistvý kus kuprexu o rozměrech 140x180 milimetrů, proto jsem to spojil páječkou a cínem. Koaxilál je připájen z druhé strany. Viz další foto.

Podrobný popis jak to všechno propojit je tady, takže pouze krátce. Jednotlivé kusy si nejdříve nastříhejte a pak trasformátorovou páječkou spojte. Rozhodně nešetřete cínem, spoje musí být pevné. Jeden konec každého zářiče se připájí na kuprex a druhé konce se k tomu připravenými otvory prostrčí na druhou stranu desky, kde se propojí pomocí propojky s jádrem koaxiálu. Stínění je potřeba propojit s mědí na kuprexu. Kabel je dobrý mechanicky přichytit k desce, aby se neutrhlo stínění a jádro. Použil jsem tenký měděný plíšek, který jsme utáhl a připájel. Viz foto výše.

Tady je detail jednoho ze dvou složitých dipólů, druhý je vedle výše, a proto není vidět.

Tady vidíte (i když nekvalitně), že jsem použil konektor N-female, pájecí typ.

Tady je pohled z boku na celou anténu. To, že anténa funguje jsem ověřil programem Netstumbler nedaleko jednoho malebného městečka, kde jsem na chatě. Níže je sejmutý obrázek. Vyjel jsem nad město, asi 1,5 kilometru a zachytil několik sítí. Nejsilnější je místí poskytovatel internetu firma Forpsi, protože požívají všesměrovku. Další budou pravděpodobně nějaké privátní sítě. Protože mají slabší signál, zachytil jsem asi pouze vedlejší laloky směrových antén.

Dnes, což je 27.5.2005 jsem umístnil tuto anténu do plastové krabičky, kterou jsem ze 66 korun koupil v prodejně radioamatérských potřeb. Trochu jsem jí upravil, ale jinak splňuje účel dobře. Níže je opět několik nekvalitních fotek z mobilu.

HOME

TOPlist