Jak jsem dělal WiFi plechovku

Koupil jsem si jednoho dne lahůdkové Hamé párky za 67 korun (původně jsem chtěl plechovku podobných rozměrů najít někde v popelnici, ale asi každý dělá Wifi antény) Párky jsem snědl, rozdělil se o zbytek s kocourem a plechovku vyčistil.

Pak se můžete pustit do vrtání otvorů. Nemusíte se toho nijak obávat, plech je velmi tenký, takže stačí 3. vrtákem udělat malou dírku a pak kulatým jehlovým pilníkem dílo dokončit. Jako konektor je nejlepší použít panelový N konektor (samici N-fmale). Já jsem použil obyčejný F konektor ze starého satelitního přijímače, který jsem do plechovky připájel. Cín chytá na plechovky velmi dobře, hůře to jde na konektor, kde je lepší si cín předem nanést. Používejte raději transformátorovou páječku na 100 wattů, která konektor rychle zahřeje. Jenom pozor na izolaci v konektoru.

I s koaxiálem si nedělejte velkou hlavu, stačí použít obyčejný 75 ohmový pro příjem televize. Mám ho dlouhý 2 metry a v terénu to funguje jako víno. Horší by to možná bylo při délce tohoto kabelu kolem 10 metrů a více, pak je lepší použít speciální kabel pro frekvenci 2,4GHz. Bohužel je velmi drahý.

Před připájením konektoru je třeba ještě na jeho vývod připájet měděný drát o průměru asi 3 milimetry, což je v podstatě celý zářič. Osobně jsem použil bronzový drát o průměru 3 milimetry, který jsem našel u kolejí. Ale asi to bude fungovat i se slabším průměrem. Konec drátu by měl být vzdálen 3,1 centimetru od vnitřní sněny plechovky a asi 6,5 cm od dna plechovky. Ale opět si s tím nedělejte hlavu, stačí dodržet plus mínus 5 mm.    

Tím je v podstatě plechovka hotová a můžete jí vyzkoušet. Mně fungovala na "první pokus". Použil jsem PCMCIA Orinoco s Pigtailem, který vidíte na obrázku.

Takto vytvořená plechovka je sektorová anténa z vyzařovacím úhlem asi 60 stupňů a ziskem asi 10 decibelů. Lze zisk zvýšit až na 28 decibel a dosah až 5 kilometrů. K tomu jsem použil starou a rezavou ofsetovou parabolu, kterou jsem vyhrabal z kopřiv. Dobrý je, že držák pro konvertor je v ohnisku, takže stačí tam nějak plechovku připevnit (pochopitelně otevřenou stranou plechovky do paraboly). Jenom pozor na limity ČTU (100 miliwatů)

Jinak všechny potřebné informace o Wifi včetně kalkulátoru rozměrů pro plechovku najdete na hlavní straně v sekci Wifi Security

HOME

 

 

TOPlist